Epicenter satsar på Biocentrisk belysning för att skapa framtidens arbetsplats

Framtidens arbetsplats behöver vara en del av näringslivets snabbrörliga ekosystem, den måste stödja resan för att kunna växa. Kontoret är en av de främsta arenorna för samarbete och innovation. Därför är det avgörande att utrymmet är utformat för att främja detta, även belysningen behöver anpassas för att främja kognition och hälsa. Idag spenderar vi mer än 90% (enligt WHO) av vår tid inomhus, vilket har en negativ inverkan på våra fysiologiska behov.

”På framtidens arbetsplats känns Biocentrisk belysning given. Att ha en belysning som inte bara gör så att vi kan se, utan som stöttar hälsan och främjar våra förmågor positivt, känns självklart."

Matilda Muhr Göransson, Event & Community Manager på Epicenter.

Utmaningar i planlösningen

Utmaningen hos Epicenter är som på många andra stora kontor, att vissa rum är placerade mitt i planlösningen, utan fönster och tillgång till dagsljus. Dagsljuset har stor betydelse för hälsan och den kognitiva förmågan, som bland annat förbättrar vår kreativitet, koncentration och innovationsförmåga. Epicenter har sedan några år BrainLits Biocentriska belysning installerad i ett av sina bokningsbara mötesrum, passande nog döpt till LightLab. Belysningen efterliknar och varierar likt dagsljuset i intensitet och färgsammansättning över dygnet, vilket stödjer kroppens dygnsrytm och säkerställer god kognitiv förmåga och hög prestation. Biocentrisk belysning baseras på gedigen forskning, den är matematiskt säkerställd med signifikanta mätvärden och dokumenterad effekt. ”På framtidens arbetsplats känns Biocentrisk belysning given. Att ha en belysning som inte bara gör så att vi kan se, utan som stöttar hälsan och främjar våra förmågor positivt, känns självklart”, säger Matilda Muhr Göransson, Event & Community Manager på Epicenter.

Biocentrisk belysning för olika behov

På Epicenter finns skräddarsydd takbelysning som är helt anpassad efter rummets yta och användningsområde, ljusrecepten som ingår i lösningen är utvecklade för mötesaktiveter. BrainLit och Epicenter har precis uppgraderat belysningen i LightLab med bland annat nya armaturer, detta gjordes enkelt utan att det påverkade den befintliga systeminstallationen. Den fristående golvarmaturen ALVEN har valts som lösning i en av innovationshusets öppna arbetsytor.

”Både vi som jobbar på Epicenter och våra medlemmar tycker att detta är superspännande! Några av medlemmarna har redan uttryck sin förvåning över hur stor skillnad det är att vistas i Biocentriskt ljus, de känner sig generellt piggare och har lättare att hålla fokus under möten”, avslutar Matilda.

”Både vi som jobbar på Epicenter och våra medlemmar tycker att detta är superspännande! Några av medlemmarna har redan uttryck sin förvåning över hur stor skillnad det är att vistas i Biocentriskt ljus, de känner sig generellt piggare och har lättare att hålla fokus under möten."

Matilda Muhr Göransson, Event & Community Manager på Epicenter.

Om Epicenter
Epicenter är Nordens första innovationshus och en kreativ mötesarena för snabbväxande företag och storföretag som vill samarbeta, utvecklas och växla upp sin affär. Vi erbjuder våra medlemmar allt från smarta arbetsplatser till innovationslabb, kunskapsevents, och ett nätverk av Stockholm mest innovativa bolag. Epicenter har mer än 6000 medlemmar och finns i Stockholm, Oslo och Helsingfors.

Dela denna artikel

Dela på facebook
Facebook
Dela på linkedin
LinkedIn